مقایسه املاک

با انواع نما ساختمان اشنا شوید

با انواع نما ساختمان اشنا شوید

همواره نمای ساختمان عضو مؤثر بنای کامل شده بوده و به‌نوعی شناسنامه بنا محسوب می‌شود؛ چراکه این بخش از ساختمان همواره جلوی چشم شهروندان و عابران بوده و به‌نوعی نشان‌دهنده هویت و سبک معماری است. آثار به‌جامانده از گذشته نشان می‌دهد که یکی از نماهای پرکاربرد در ایران، انواع آجر، کاشی و سنگ بوده است؛ اما بعد از توسعه صنایع پیشرفته به کشور، مصالح دیگری مانند سیمنت برد، استرچ متال، نمای سنگ، انواع سرامیک و همچنین انواع کامپوزیت و آلومینیوم وارد فن‌آوری‌های ساخت نما شده است و در حال حاضر این تنوع مصالح را می‌توان در تمام شهرها به ‌وضوح مشاهده کرد. همان‌طور که مشخص است، هر کدام از انواع نماهای ساختمانی معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند. با توجه به این موضوع در مطلب امروز به بررسی انواع نماهای ساختمانی پرداخته‌ایم. اگر در حال ساخت خانه هستید و در انتخاب نمای ساختمان مردد هستید، این مطلب را بخوانید.

نما اجر- نما اجر نسوز-نما ساختمان - مسکن کومه

نمای آجری

اگر تصور شما از نمای آجری صنعتی، همان آجرهای پهن و کج زردرنگ است، کاملاً در اشتباه هستید. در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان با واردات تکنولوژی‌های متعدد در صنعت آجر به مصالح نوینی دست پیدا کرده‌اند که ازلحاظ سایز و کیفیت یک‌ سر و گردن نسبت به محصولات قدیمی بالاتر هستند. نمونه این محصولات، آجرهای رنگی و نسوز است. آجرهای رنگارنگ در سایز و مدل‌های متنوع می‌تواند نماهای زیبایی را برای ساختمان ایجاد کند.

مزایای نمای آجری

مزایای این نوع نما شامل عایق صوتی، طول عمر بالا، عایق حرارت، استحکام بالا در برابر شرایط جوی، سرعت اجرای بالا، حمایت از محیط‌زیست (به علت ساختار طبیعی آن)، عدم ایجاد ضایعات ساختمانی و سروصدا، حفظ هویت تاریخی کشور، کاهش اتلاف انرژی، امکان ترمیم و نوسازی ساختمان‌های قدیمی است.

معایب نمای آجری

سیستم اتصال قدیمی به ‌نما باعث بروز مشکلات بسیاری ازجمله افزایش وزن ساختمان، اتصال ناقص به دیوارهای اصلی ساختمان و خطرات آن در زمان زلزله است؛ اما روش‌های نصب جدید، باعث شده است تا علاوه بر استفاده بهتر از این مصالح ساختمانی، معایب روش‌های سنتی نیز به‌طور کامل برطرف شده و بازدهی ساختمان‌هایی که با اجر ساخته می‌شوند بیشتر شود.

نما سیمانی -نما سمنت برد-املاک کومه

نمای سیمانی یا سمنت برد

سمنت برد (پانل سیمانی الیاف دار) از مخلوط یکدست سیمان پورتلند، الیاف فرآوری شده سلولز، سیلیکا کوارتز ریز و سایر افزودنی‌های معدنی با استفاده از فرآیندهای پیچیده و تحت کنترل دیجیتالی تولید می‌شود.

مزایای سمنت برد

پنل‌های سمنت برد، مقاومت بالایی در برابر آتش، صوت و رطوبت دارند و از این نما به علت زیبایی و تنوع طرح می‌توان در محوطه داخلی بنا نیز بهره برد.

معایب سمنت برد

ایجاد حس صنعتی (به علت ساختار صنعتی بودن)، جرم پذیری (صفحات فایبر سمنت سطح زبر و ناصافی دارد به همین دلیل جرم پذیری آن بالاست و ظرف مدت کوتاهی نمای ساختمان را دچار نقص می‌کند)، افزایش وزن ساختمان (وزن ساختمان را در مترمربع ۱۰ درصد افزایش می‌دهد) از معایب استفاده از سمنت برد است. همچنین اگر در ساختار آن از آزبست یا الیاف مقاوم به حرارت بهره نبرند، عایق آتش نخواهد بود.

نما استرچ متال - اکسپندد متال - نما ساختمان - کارگزاری املاک کومه

استرچ متال

اکسپندد متال (expanded metal) یا استرچ متال (Stretch Metal) به صفحات فلزی (آهن، آلومینیوم، استیل و …) می‌گویند که ضمن طی کردن فرآیند تولید با روش ویژه‌ای تحت برش و سپس کشش (استرچ متال) قرار می‌گیرند.

مزایای استرچ متال

صفحات استرچ متال به علت زیبایی و سبک بودن جزو علاقه‌مندی‌های طراحانی است که به دنبال روکش بنای مدرن هستند. استحکام و سرعت اجرای و همچنین نمای بسیار متنوع و مدرن جز مزایای این صفحات است. چشم انداز متنوع، قیمت تمام ‌شده مناسب، تنوع در طرح و رنگ از مشخصات صفحات استرچ متال است. نمونه این نما را می‌توانید در ساختمان چهارسو که در خیابان جمهوری واقع شده است ببینید.

معایب استرچ متال

از معایب این صفحات می‌توان به طراحی و اجرای سخت و عدم راحتی در تمیز کردن آن اشاره کرد.

نما سنگ-تراورتن -رومی - مسکن کومه

نمای سنگ

اگر به دنبال نمای باشکوه و باعظمت هستید، سنگ را انتخاب کنید. اگرچه قیمت تمام‌شده این نما بسیار بالا است، اما برخی از سازگان طرفدار واقعی این نما هستند.

مزایای سنگ نمای طبیعی

از مزایای این نما می‌توان به زیبایی و تنوع رنگ، مقاومت در برابر آتش‌سوزی، عایق صوت و حرارت و انعطاف‌پذیری در اجرا و قابلیت فرم پذیری مناسب روی کلیه سطوح و دوام بالا اشاره کرد.

معایب سنگ نمای طبیعی

اگرچه این نما همواره از سوی طراحان و برخی از سازندگان و مالکان مورد توجه قرار گرفته است، اما از دیدگاه کارشناسان به علت سنگین شدن نما و اتصالات غیرحرفه‌ای به‌هیچ‌عنوان مناسب کوچه‌های تنگ و باریک ایران نیست و می‌تواند در زمان زلزله و لغزش زمین خطرآفرین باشد.

از معایب این نما می‌توان به عدم صرفه اقتصادی، جرم پذیر بودن، کمرنگ شدن در معرض نور آفتاب، خاصیت رادیواکتیو (سنگ گرانیت به دلیل داشتن خاصیت رادیو کتیو مناسب برای استفاده در نماهای بسته نیست)، غیرقابل اجرا بودن در دمای زیر ۵ درجه سلسیوس و… اشاره کرد.

نما شیشه - املاک کومه

شیشه

شیشه جزو نماهایی است در چند سال اخیر با پیشرفت‌های چشمگیری روبرو بوده و در دهه ۸۰ بیشتر ساختمان‌های ساخته‌ شده دارای نمای شیشه‌ای بودند. این نما در عین زیبایی به علت آفتابی بودن شهرهای کشور مناسب نیست؛ چرا که این نما، نور را به‌شدت بازتاب می‌دهد. انواع نمای شیشه‌ای موجود در بازار شامل، فریم لس (در نمای فریم لس سطح نما توسط پروفیل‌های فلزی شبکه‌بندی می‌شود)، اسپایدر (نمای اسپایدر معمولاً شیشه لمینیت شده‌ای دارد) و نمای کرتین وال (با ترکیب پروفیل‌های آلومینیومی) و نمای دوپوسته است.

مزایای نمای شیشه

از مزایای این نما می‌توان به کنترل‌کننده صدا، جلوگیری از عبور اشعه ماوراءبنفش، بهره‌مندی از انرژی خورشیدی، تنوع در رنگ و… اشاره کرد.

معایب نمای شیشه‌ای

عدم سنخیت با معماری کشور، خطرناک بودن در زمان زلزله، بازتاب نور، محافظت سخت و ارائه نمای صنعتی به بنا از معایب این نما است.

نما کامپوزیت - نما ارکوپال - مسکن کومه

نمای کامپوزیت

ورق آلومینیوم کامپوزیت در حقیقت ترکیب لایه‌ای متریال‌هایی مانند پلاستیک فشرده و یک ‌لایه نازک چند میلی‌متری از فلز آلومینیوم است. رنگ ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت عموماً به‌صورت آزادانه اجرا می‌شود و دارای طیف وسیعی از رنگ‌ها برای فرآورده کردن نیاز مشتری است. این نما یکی از پرکاربردترین نمای به‌کاررفته در ساختمان است.

مزایای کامپوزیت

سبک بودن نمای کامپوزیت، سهولت در مونتاژ، تعمیر و نگهداری و عایق صوت بودن، تنوع رنگ در نمای کامپوزیت، مقاومت در برابر آتش‌سوزی، مقاوم در برابر زلزله، امکان آب‌بندی نما و سرعت اجرا از مزایای این محصول است.

معایب کامپوزیت

نمای کامپوزیت ازنظر صرفه اقتصادی کمی گران‌تر از نماهای عمومی دیگر است و دوام نسبتاً پایینی دارد.

نما چوب ترمو - مسکن کومه

چوب ترمو

اگر به دنبال نمای طبیعی هستید نگاهی به چوب ترمو داشته باشید این نما نه تنها بسیار شیک است، مقاومت بالایی دارد.

مطالب مرتبط

خانه های لوکس متراژ به چه ملک هایی گفته می شود؟

خانه‌های لوکس می‌توانند چشم هر بیننده‌ای را با خود...

ادامه مطلب

نکات مهم در طراحی دکوراسیون زمستانی

با تغییر هر فصل برای لذت بیشتر از زیبایی‌های آن فصل...

ادامه مطلب

ساختمان شمالی بهتر است یا جنوبی؟

هنگامی که دنبال خرید خانه باشید، به تدریج با...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو