مقایسه املاک

طبقات پایین یا طبقات بالا کدام‌ یک مناسب‌ ترند؟

طبقات پایین یا طبقات بالا کدام‌ یک مناسب‌ ترند؟

درگذشته ساختمان‌ها همگی ویلایی بودند و یک طبقه. هر یک خانواده معمولاً زمینی به مساحت حداقل پانصد متر در اختیار داشت. همه‌ی این‌ها به دلیل جمعیت کم و زمین‌های زیاد و ارزان بود. اما رفته‌رفته با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی میزان زمین‌های در دسترس کمتر شده و قیمت‌های زمین‌ها بالا رفت. چاره‌ای که انسان برای این مشکل اندیشید ساخت تعداد بیشتری ساختمان در زمین‌های کمتر بود. به همین دلیل آپارتمان‌ها به وجود آمدند. اوایل آن‌ها تنها دو یا سه‌طبقه بودند. اما رفته‌رفته بر تعدادشان افزوده شد و تبدیل به برج‌ها و آسمان‌خراش‌ها شدند. زندگی در این‌گونه ساختمان‌ها اصول و قواعد خاصی دارد که باید با توجه به آن‌ها اقدام به خرید یا اجاره خانه کرد.

برای خرید یا اجاره خانه به سایت مسکن کومه مراجعه کنید

در ابتدا همه‌چیز یکسان بود، اما رفته‌رفته تفاوت‌ها شکل گرفت و هر طبقه با طبقه‌ی دیگر متفاوت شد. با توجه به این تفاوت‌ها هرکسی تصمیم گرفت که می‌خواهد کف‌نشین باشد یا اوج نشین. اگر شما هم تاکنون در خانه‌های ویلایی اقامت می‌کردید و اکنون تصمیم گرفتید که به سراغ آپارتمان‌نشینی بروید و نمی‌دانید که کدام قسمت آپارتمان برای سکونت مناسب‌تر است، بهتر است با ما در این مقاله همراه شوید تا معایب و مزیت‌های هر قسمت را به‌خوبی بشناسید و با توجه به آن‌ها و علایق خودتان، به‌راحتی بتوانید انتخاب کنید.

مزایای طبقات پائین

مهم‌ترین مسئله در هر آپارتمان دسترسی است. زمانی که تصمیم می‌گیرید در یک آپارتمان ساکن شوید، اول به داشتن و یا نداشتن آسانسور دقت کنید. نبود آسانسور برای کسانی که در طبقات بالا ساکن هستند واقعاً معضل بزرگی محسوب می‌شود. این مشکل حتی در درازمدت می‌تواند باعث آب آوردن و سائیدگی زانوها و کمردرد شود. به همین دلیل طبقات پائین از این مزیت برخوردار هستند که بودونبود آسانسور برایشان فرقی نمی‌کند و رفت‌وآمد برایشان دشوار نیست. البته الان اکثر آپارتمان‌ها و برج‌ها آسانسور دارند، اما اگر یک روز هم آسانسور خراب شود، بالا رفتن هجده یا بیست طبقه اصلاً کار آسانی نیست. مخصوصاً برای کسانی که سن و سالی ازشان گذشته، کاملاً غیرممکن است.

یک نکته‌ی مهم دیگر در رابطه با وقوع حوادث غیرمترقبه مانند آتش‌سوزی یا زلزله است. کسانی که در طبقات پائین تر هستند به‌راحتی می‌توانند از ساختمان خارج شوند، درصورتی‌که افرادی که در طبقات بالایی هستند، با توجه به قطع بودن آسانسور در این شرایط باید به سمت راه‌پله‌ها هجوم بیاورند که خود این موضوع می‌تواند حادثه‌آفرین باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طبقات پائین، کم بودن قیمت‌های خانه‌ها در این طبقات است. زیرا طبق اصول آپارتمان‌ها، واحدهایی که در طبقات پائین تر هستند معمولاً قیمتشان کم‌تر از واحدهای بالایی است. به همین دلیل اگر جزو دسته آدم‌های اقتصادی هستید، طبقات پائین تر برایتان مناسب‌تر است.

اگر آدم گرمایی هستید باید بدانید که طبقات پائین همیشه خنک‌تر از طبقات بالایی هستند. این طبقات معمولاً در تابستان خنک هستند و در زمستان خیلی سرد. زیرا آفتاب کمتر به آن‌ها می‌تابد که البته همین موضوع باعث می‌شود که این طبقات نورگیر کمتری هم داشته باشند و میزان روشنایی‌شان کمتر باشد.

یکی از خوشحالی‌های ساکنین طبقات پائین تر می‌تواند این باشد که هیچ‌گاه با مشکل رطوبت سقف و ایزوگام دست‌وپنجه نرم نخواهند کرد و هیچ‌گاه رنگ زرد رطوبت را بر روی سقف‌هایشان نخواهند دید.

مهم‌ترین مزیت طبقه‌های پائین نسبت به طبقه‌های بالا این است که این طبقات همیشه آب فشارقوی دارند و با مشکل کم‌فشاری آب مواجه نمی‌شوند. طبقات بالایی ممکن است در ساعات پیک مصرف آب با کم‌آبی مواجه شوند. همین مسئله می‌تواند کارهای روزمره آن‌ها را با مشکل مواجه کرده و در آن‌ها اختلال ایجاد کند. البته چنین مسئله‌ای با تعبیه‌ی یک پمپ آب قابل‌حل است، اما چیزی که مسلم است این است که آن‌ها هیچ‌گاه فشار آب طبقات پائین تر را نخواهند داشت.

طبقات بالا یا پایین ساختمان

مزایای طبقات بالا

اولین و مهم‌ترین ویژگی‌ای که ممکن است هرکسی را ترغیب کند که به سراغ خرید یا اجاره خانه در طبقات بالایی یک برج یا ساختمان برود، چشم‌انداز است. مسلماً چشم‌انداز این طبقات با هیچ‌چیز دیگری قابل قیاس نیست و به‌تنهایی می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده باشد. به‌عنوان‌مثال شما تصور کنید که بعد از گذراندن یک روز سخت‌کاری درحالی‌که یک فنجان قهوه در دست دارید، بر روی مبل راحتی لم‌داده‌اید و مشغول تماشای شهر زیر پاهایتان هستید. حتی با تصورش هم خستگی از تن به در می‌شود.

بالا بودن این طبقات موجب تابش مستقیم خورشید شده و باعث می‌شود که این طبقات در تمام طول روز نور و روشنایی کافی داشته باشند. کمبود نور و روشنایی در خانه‌یکی از عوامل ابتلا به افسردگی است که باید به آن بسیار توجه شود. البته همین موضوع باعث می‌شود که طبقات بالایی، زمستان‌های گرم و تابستان‌های بسیار گرم‌تری داشته باشند. پس اگر شما آدم سرمایی هستید باید به سراغ طبقات بالایی بروید.

سروصدا دومین عامل تعیین‌کننده‌ی ارزش طبقات ساختمان است. معمولاً کسانی که در طبقات پائین زندگی می‌کنند باید در طی شبانه‌روز، صدای رفت‌وآمد دیگر ساکنین را تحمل کنند که شاید کمی آزاردهنده باشد، مخصوصاً در اوقات استراحت. از طرفی دیگر طبقات پائین تر نزدیک به پارکینگ، خیابان و پیاده‌روها هستند که همین موضوع باعث پیچیدن صدای اتومبیل‌ها، بازی بچه‌ها و …. در خانه می‌شود که آرامش ساکنین را به هم می‌زند. البته امروزه پنجره‌های دوجداره تا حدودی این مسئله را حل کرده‌اند، اما بازهم به‌صورت کامل نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. با این اوصاف، اوضاع برای طبقات بالایی کاملاً متفاوت است و تنها صدایی که آن‌ها در طول روز می‌شنوند، می‌تواند صدای باد یا پرندگان باشد.

البته این موضوع یک مزیت دیگر هم دارد که دیگر لازم نیست نگران سروصدای دویدن کودکان طبقه‌ی بالایی باشید، اما مسلماً باید مراقب باشید که خودتان برای طبقات پائینی سروصدا ایجاد نکنید.

آخرین موردی که می‌توان برای طبقات بالایی به‌عنوان مزیت برشمرد، امنیت است. طبقات پائینی معمولاً طعمه دزدان می‌شوند و دسترسی و سرقت از آن‌ها بسیار راحت است. درصورتی‌که هیچ دزدی شش یا هفت‌طبقه را برای دزدی بالا یا پائین نمی‌کند.

همان‌طور که ملاحظه کردید ما تمام ویژگی‌های طبقات بالا و پائین ساختمان را بررسی کردیم که هرکدام معایب و مزایای خاص خود را داشتند و درنهایت این شما هستید که با توجه به سلیقه و شرایط خود هر کردام از آن‌ها را می‌توانید انتخاب کنید و بدون اینکه از موضوعی رنج ببرید در آپارتمان ساکن شوید.

در این مقاله در مورد ویژگی‌ها و معایب طبقات پایین یا طبقات بالا با شما صحبت کردیم. چنانچه شما نیز نظراتی در این زمینه دارید، آن‌ها را با تیم ما در میان بگذارید.

یک دیدگاه در “طبقات پایین یا طبقات بالا کدام‌ یک مناسب‌ ترند؟”

 • erotik

  12 نوامبر 2020 در11:46 ب.ظ

  Really informative post. Really looking forward to read more.
  ———————————
  ترجمه : واقعا پست آموزنده ای بود. مشتاقانه منتظر ادامه مطالب هستم.

  پاسخ
  • مدیرسایت

   14 نوامبر 2020 در8:55 ق.ظ

   Thank you for your kindness
   ————————
   ترجمه : ممنون از لطف شما

   پاسخ
 • erotik izle

  13 نوامبر 2020 در5:02 ب.ظ

  There is noticeably a package to know about this. I assume you made certain great factors in functions additionally.
  —————————–
  ترجمه : به طور قابل‌توجهی پکیجی برای دانستن این موضوع وجود دارد. من فرض می‌کنم که شما عوامل بزرگی در عملکرد نیز ایجاد کرده‌اید.

  پاسخ
  • مدیرسایت

   14 نوامبر 2020 در8:57 ق.ظ

   Thank you for your kindness
   ————————
   ترجمه : ممنون از لطف شما

   پاسخ
 • erotik izle

  14 نوامبر 2020 در3:14 ق.ظ

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes.
  ———————————-
  ترجمه : اگر می خواهید از عکس استفاده کنید ، خوب است قبل از این در مورد مشمول کپی رایت با هنرمند مشورت کنید. بهترین آرزوها.

  پاسخ
  • مدیرسایت

   14 نوامبر 2020 در9:01 ق.ظ

   Thank you for your kindness
   ————————
   ترجمه : ممنون از لطف شما

   پاسخ
 • film

  24 نوامبر 2020 در2:06 ب.ظ

  Thanks-a-mundo for the blog article. Much thanks again. Awesome. Dahlia Arne Clemmy

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در3:03 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • film

  30 نوامبر 2020 در1:53 ق.ظ

  You are also part of an amazing community every other long distance sailor is your friend. Myriam Gasper Celina

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در3:02 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • erotik izle

  9 دسامبر 2020 در3:49 ق.ظ

  Because family members may also be affected by despair, it might be useful to incorporate household therapy in the treatment program. Norean Lennie Neumark

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در2:57 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • erotik film izle

  9 دسامبر 2020 در9:32 ق.ظ

  I really like your writing style, great information, thanks for posting : D. Agace Upton Starkey

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در2:56 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • erotik

  9 دسامبر 2020 در11:59 ق.ظ

  Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Riannon Bondon Samford

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در2:56 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • erotik izle

  9 دسامبر 2020 در3:02 ب.ظ

  Thankyou for this marvelous post, I am glad I observed this internet site on yahoo. Milly Jeffie Koo

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در2:55 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • sikis izle

  9 دسامبر 2020 در6:27 ب.ظ

  Major thankies for the article. Really thank you! Keep writing. Bonnie Dionisio Wenda

  پاسخ
  • مدیرسایت

   11 ژانویه 2021 در2:54 ب.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ
 • online

  13 ژانویه 2021 در12:22 ق.ظ

  Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant designed for new viewers. Griselda Gaston Busby

  پاسخ
  • مدیرسایت

   13 ژانویه 2021 در11:19 ق.ظ

   Thank you for your positive comments

   پاسخ

پیوستن به گفتگو